Yazar Kasa Nasıl ve Ne Zaman İcat Edildi?

Dünyadaki ilk yazar kasanın M.Ö ye dayandığı düşünülmektedir. Tabi ki o zamanki yazar kasanın günümüzdeki lokanta veya marketlerde olduğu gibi söylenemez. Daha ilkel olan bu icat abaküs şeklinde olup taşlar ve kumlar ile yapılmıştır. Daha sonra ahşap ve tahtaya dönüşerek gelişim yolunda ilk adımlarını atmıştır. Fakat bilinen ilk teknolojik yazar kasa Coalton şehrindeki maden şirketinde kullanılmıştır.

Yazarkasa Nasıl İcat Edildi?

 Bu makinenin kullanılmasına vesile olan Ritty adında bir tıp öğrencisidir. Ritty okuduğu bölüm olan Tıp’ı bırakarak askeriyeye katılmıştır. Askeriyede fazla barınamayan Ritty daha sonra kendine ait bir işyeri açarak iş hayatına soyundu ve kendi işinin patronu olmaya karar verdi. Yıllarca kendi işini yapan Ritty her geçen gün kasasındaki paranın miktarının azaldığını fark etmesi üzerine, askeriyede çalıştığı yıllarda görmüş olduğu bir makinadan feyz alarak kendine şu anki yazarkasa dediğimiz makineyi icat etmiştir. Tam olarak 1879 yılının sonlarında faaliyete geçirdiği bu icadı başka işyerlerine satarak piyasaya sürdü. Bu makinaya Ritty’nin kasiyeri adını verdi. Rittynin kasiyeri adlı makine şu anki yazarkasaların işlevini görmese de o satış sayısını hesaplayarak o dönem işyeri sahiplerini bir nebze olsa da rahata erdirmiştir. Patent aldıktan sonra bu icadı ile seri üretime geçen Ritty bir şirket kurarak yazarkasa üretmeye başlamıştır. Fakat bu yazarkasa fazla ilgi göremeyince Ritty patentini John Patterson isimli bir adama satmıştır. John Patterson tarafından fırsata çevrilerek günümüzdeki halini alma yolunda teknolojinin de ilerlemesiyle katkısı olmuştur.

Tarihten günümüze kadar gelişim gösteren yazarkasalar boyutları, şekilleri ve kullanılan malzemeler olarak gelişen teknolojiye ayak uydurmuş ve günümüzde işletmelerin yanında taşıyabilme imkanı bile sunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir