Yemek Pişirmek Nasıl ve Ne Zaman İcat Edildi?

Yemek pişirmek; toplum ve uygarlıklar için bir sanat ve kültürün devamlılığını sağlayan önemli bir milli renk çeşidi olarak görülmektedir. Yemek pişirmenin icadı ve yemek pişirmenin tarihi oldukça eskilere dayanıyor. Tarihle neredeyse aynı yaşta olan bu yemek yeme alışkanlığı; Kimileri için; sadece açlığın sona erdirilmesi için temel bir ihtiyaç olarak adlandırılıyor. Evde, işyerinde,  işletmelerde, sokakta ve daha pek çok mecrada, insanın olduğu her yerde yemek yemek ve yapmak hayatın merkezinde yer alan; duygulara bile yön vermeye başlayan en temel bir gereksinim olarak karşımıza çıkıyor. İnsanın manevi boyutuna bile etki ederek sağlık açsından hayatın devamlılığını sağlayan biyolojik bir istek olarak zorunlu bir ihtiyaç  olmasının önemini çağlardan beri korumaya devam ediyor. Tarihi süreci ise insanlık tarihi ve çağlarla  neredeyse yaşıt. İlk çağ uygarlıklarının hayat tarzı olan toplayıcılık, avlayıcılık ve doğada hazır bulunan bütün yemek ve ürünleri kullanım isteği “1,8 milyon sene öncesine kadar uzanıyor.

İnsanlık Tarihi Açısından Yemek Pişirme İcadı ve Katkıları  

Yemek pişirmenin icadı ve yemek pişirmenin icat tarihi; 2.000 yıl kadar önce tarım sayesinde yeniden şekillendi. Tarımla beraber yemek yeme alışkanlıklarına ciddi bir değişim görülen toplumlar; ateşin de etkisi ile deneme yanılma yolu ile yiyecekleri ğ-pişirerek yeni tad ve zevkler geliştirdiler. Bu dönemde toplum daha çok kendi üretim safhalarını ve metotlarını  kendi icat  etti. İlk ocakla tanışan süreci ise 250 bin yıl öncesine dayanıyor. Ocak ve fırın  yardımı ile  pişen yemekler   meraklı bakışlar arasında yeni  tariflerle; zengin bir mutfak ve  sofra  kültürü  ile  yeniden  topluma  kazandırılıyor. İlk yemek tarifinin ise Mezopotamya uygarlıkları tarafından yazıldığı söyleniyor. Neolitik dönemlerde ise insanlar su kaynatarak tuz üretir; zamanla bu gelenek tuz üretimi ile Mısırlılar; doğadan avladıkları balıkları tuzlayarak yeni yemek yapım sürecine katılmaya başladılar.

 Bu olay Mısırlıların yemek keşiflerine ciddi kolaylık ve yemek kültür zenginliği olanağı sağladı. Bala batırılan meyveler, şeker kamışları ve şeker kristalize etmeyi öğrenme aşamalı da çağlar öncesine dayanıyor. M.Ö 3000 yıl öncesinde ilk tatlı ve icadı ise dondurma olarak kaynaklarda yerini alıyor. İlk elma turtası tarifi ise; 1381 yılında yayın evlerine verilmiş,  elma turta tarifi basılarak çok sayıda tüketici tarafından ilgi ve merakla denemiş bir tarif olarak biliniyor. Yemek pişirmenin icadı ve yemek pişirmenin icat tarihi, eski dönem çağ ve medeniyetlerine dayanıyor. Bu yüzden bu toplumların yaşayış şekilleri,  sosyal devlet düzeni,  ekonomi modelleri ve geçim kaynakları yemek pişirme ve yeme alışkanlıklarını en çok etkileyen ve bu tercihler üzerinde belirleyici olan etmenlerin başında geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir