Yoğurt Nasıl ve Ne Zaman İcat Edildi?

Yoğurt, geleneksel Türk mutfaklarının vazgeçilmez ve faydası da oldukça fazla olan bir besindir. Her gün pek çok farklı yemeğin yanında tükettiğimiz, hamur ve kek gibi besinlerin içerisine kattığımız yoğurt sizce nereden geliyor? Ya da ilk ne zaman ortaya çıktı bunu daha önce düşünmüş müydünüz? Akıllarda beliren tüm bu soruların yanıtlarını sizler için araştırdık. Yazımızın devamında yoğurdun icadı ve hangi tarihe dayandığını görebilirsiniz.

Yoğurt Nasıl ve Ne Zaman İcat Edildi?

Dünya genelinde tüketimi oldukça yaygın olan yoğurt, aynı zamanda sağlıklı beslenme açısından oldukça önemli bir besindir. Kökeni oldukça eski bir tarihe dayanan yoğurtun, ülkemizde dahil olmak üzere dünya genelinde birçok rahatsızlık için doğal ilaç niteliği taşıdığına inanılır. Yoğurtun ilk köken yeri olarak milattan önce Orta Asya topraklarına gidiyoruz. Bu dönemlerde savaşçı bir toplum olan Türklerin güç kazanabilmeleri için hayvanların sütlerinden ve etlerinden yararlandıklarını biliyoruz. Sütü sıklıkla tüketen bu kişiler, zaman geçtikçe sütü nasıl işleyebileceklerini de keşfetmeye başlamışlardır. Bu şekilde sütün içerisindeki bakterilerin pıhtılaşması işlemi sonucunda yoğurt elde edildiğini öğrenirler. Tabii o dönemde yoğurdun icadı konusunda bilimsel bir açıklaması olduğu söylenemez.

Bir farklı kaynakta ise, Hipokrat’ın dediğine göre, o dönemde Orta Asya’da yaşayan İskitlerin yoğurt yaptıklarını ve buna benzer şeyleri tükettiklerini belirtir. Buradan da anlaşılacağı üzere yoğurt aslında çok eskilere dayanan bir Türk buluşudur diyebiliriz.

Sonraki yüzyıllarda ise kurulan uygarlıkların neredeyse hepsinde yoğurt, vazgeçilmez bir besin kaynağı olarak belirtilmektedir. En temel besin kaynaklarından biri olarak görülen yoğurt, günümüzde de değerini korumaya devam etmekte ve dünya genelinde de sıkça tüketimi yapılmaktadır. Ayrıca, tarihte Kutadgu Bilig gibi pek çok farklı kaynakta da adından söz ettirmiş bir besin kaynağıdır.

Yoğurt kelimesi, ilk zamandan itibaren bu isim ile günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Şu anda dünyanın her yerinde de yine bir Türk icadı olarak bilinen yoğurt, aynı isim ile anılmaya ve tüketilmeye devam edilir. Yoğurtun icadı ile birlikte yapımında yoğurt kullanılan çeşitli yeni tür besin gıdaları da ortaya çıkmaya başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir