Yol Kamyoneti Nasıl ve Ne Zaman İcat Edildi?

Yol kamyoneti nasıl ve ne zaman icat edildi?Buharla çalışabilen ilk yol kamyoneti, 1892 senesi itibariyle Paris şehrinin en çok tutulan mağazaları içinden biri olan La belle Jardiniere için M.Le Blanc adındaki kişi tarafından yapılmıştır. Üstünde Serpollet marka bir motor vardır. Karoseri, mağazanın deposu içerisindeki Chatelet, David adındaki kişi tarafından yapılmış ve üstüne de “Evlere Servis Yapılır.” şeklinde bir yazı yazılmıştır. Bu görevini de tam üç sene kadar aralıksız şekilde sürdürmüştür. Benzin ile çalışabileni ise Fransa’da üretilmiştir. Üreten ise Peugeot Kardeşlerdir. İlk kamyonetin yapımı ise Aralık 1895 tarihinde bitmiştir.

Yol kamyoneti icadı ile ilgili şunları ekleyebiliriz… Dört beygir gücüne sahip olan Daimler marka bir tane motoru bulunan kamyonet, tam 500 kilo kadar bir yük ile saatte ortalama 9.5 mil kadar yol alabilmekteydi. Eğer yükü 30 kilograma iner ise bu hız tam 12 mile kadar çıkıyordu. “GrandsMagasinsduLouvre”, paket servis için bu kamyonetleri kullanmıştır. 18 tane Peugeot marka kamyonet bu amaçla kullanılmıştır. İngiltere üzerinde ilk olarak hangi şirketin dağıtımı için kamyonet kullanıldığı hakkında ise net bir bilgi yoktur. AutomotorandHorselessCarrageJournal’in 1896 yılının Kasım tarihinde yazmış olduğu yazısında Thornton, VarleyandCo. Şirketinin bu kamyonetten kullandığı yazılmıştır. Aynı gazete, bir ay kadar öncesinde ise Julius Harvey tarafından Paris şehrinden iki tane Ltuzman marka olan kamyonet getirildiğini ve bunlardan bir tanesinin de kendilerinin kullanacağını, diğerinin ise sabun yapımcısı olan LeverKardeşler’e verileceğini yazmaktaydı.

Farklı Markalar Tarafından İcat Edilen Yol Kamyonetleri

Farklı markalar tarafından icat edilen yol kamyonetleri, bugünün bazı ünlü markalarına da işaret etmektedir. Otomobil üretiminin yapılmış olduğu ilk günler içerisinde araçlar, sadece bir şasi şeklinde satılıyor ve üçüncü taraflar ise üzerini kapatıyordu. 1913 senesi itibari ile Pickup kamyonet ve de damperli olan kamyonun ilk geliştiricisi konumundaki GalionAllsteel Body Company, hafifçe bir modifiye ile beraber Ford Modeli T ile Model TT şasisi üçine nakliye kasaları da koymuştur. Kamyonetin piyasaya payından bir kısmına göz dikmiş olan Dödge ise 1924 senesinde kasası ile gövdesi tamamen ahşap şekilde olarak yapılmış olan ¾ tonluk olan bir pikap üretmiştir. 1925 senesinde ise Ford, ayarlanabilen bir bagaj kapağı ile ağır hizmet tipi olan arka yaylar ile yaklaşık yarım ton olan bir kamyonet çıkartmıştır. Gövdesi çelik olarak yapılmıştır.

1928 senesinde kapalı kabinli olan, devrilme emniyetli yan ve ön camları bulunan ve de üç hızlı şanzımanı olan kamyonetin A modelini pazara sunmuştur. Bir başka icat edilmiş yol kamyoneti tipine örnek olarak; 1931 senesinde Chevrolet’in, tamamıyla fabrikada monte edilmiş olan ilk kamyonet çeşidini ürettiğini söyleyebiliriz. İkinci Dünya Savaşı esnasında Birleşik Devletler ise özel yol kamyonetinin üretimini durdurmuştur. Kamyonet, müsaade edilebilen azami yüklü ağırlık oranı 3500 kiloyu geçmeyen ve yük taşımak amacıyla yapılmış olan motorlu taşıtlara denmiştir.

İlk İcat Edilen Benzinli Kamyon

İlk icat edilen benzinli kamyon, 13 Ekim 1894 tarihinde çizimleri yapılmış ve Paris şehrindeki Panhard tesisleri içerisinde üretilmiş olan kamyondur. Panhard et LevassorCharion ismi verilmiş olan bu kamyonun toplamdaki uzunluğu ise 2 metre 98 samtim kadardır. Arkada yer alan taşıma kısmının uzunluğu da 1.5 metre kadardır. Bu kamyon ilk defa firmanın baş mühendisi olan M.Mayade tarafından tam 10 Şubat 1985 tarihinde denenmiştir. Satılmak üzere imal edilmiş olan bu benzinli kamyon, 1896 senesinde Cannstattüzerindeli Daimler Co. Tarafından yapılmıştır. Bu kamyonla alakalı olarak yapılmış ilk çalışmaların ise 1891 senesi itibari ile başlamış olduğu bilinmekle beraber, geçmiş beş senelik dönem içerisinde herhangi bu tip bir aracın imal edilip üretildiğine dair bir kayıt bulunmaz.

1896 senesinde bastırılmış olan Daimler- Güterwagen kataloğu içerisinde dört tane modelin tanımı yapılmaktaydı. Bunlar şu şekilde sıralanıyordu: 4 beygir gücündeki 1500 kilo kadar taşıma kapasitesi olan, 6 beygir gücündeki 2500 kilo kadar taşıma kapasitesi olan, 8 beygir gücündeki 3750 kilo kadar taşıma kapasitesi olan ve de 10 beygir gücündeki 10000 kilo taşıma kapasitesi olan kamyonlardı. Araçlar, arka bölüme monte edilmekte olan çift silindirli bir Phoenbc motoru ile hareket etmekte ve saatte 12 kilometre kadar hız yapabilmekteydi. Kataloğa göre ise dilediğiniz takdirde sürücü kabini içerisine bir ısınma tertibatı da takılabiliyordu. İlk benzinli olan Daimler kamyonu, 1897 senesinin bahar döneminde Paul vonMaur denen kişiye satılmıştı. İkincisi ise Berlin şehrinde olan Böhmisches Birahanesi tarafından alınmıştı.

İlk İcat Edilen Dizel Kamyon

İlk icat edilen dizel kamyon, Benz tarafından tam 1923 senesinin Ağustos ayı içerisinde Stuttgart üzerinde üretilmiştir. Bu 5 ton kadar ağırlıkta olan araç, tam 50 beygir gücüne sahip olan bir motor ile çalışmakta olan bir kamyondu. İngiltere üzerinde 1927 senelerinin baş kısımlarında ise Caledon Motor Co. Tarafından, ağırlık ölçüleri 1.5 ton ve 5 ton arasında değişiklik göstermekte olan altı adet ayrı model şeklinde dizel kamyon üretmiş ve piyasaya sürmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir