Yüzme Havuzu Nasıl ve Ne Zaman İcat Edildi?

Yüzme havuzu nasıl ve ne zaman icat edildi; yüzme havuzunu, Gaius Maecenas geliştirmiştir. Havuzun tarihine baktığımızda ise oldukça eskiye dayandığını söyleyebiliriz. Milattan önce ilk kez kullanımı sağlanmış olduğu bilinir. Roma, Yunan ve Mısır uygarlıkları havuzu ilk deneyimleyen uygarlıklardır. Yüzme havuzlarının popülerlik kazanması ise çok daha sonraları olmuştur. 1837 Yılın İngiltere’de ise yeni bir yüzme havuzu inşa edilmiştir. 1837 yılında gerçekleşen bu inşa ile Avrupa havuzu tanımıştır. 1896 tarihinde ise, Olimpiyatlar’a yüzme yarışmaları dahil edilmiş ve böylece havuzlar dünya genelinde yaygınlık kazanmıştır.

Yüzme havuzu nasıl ve ne zaman icat edildi; Milattan önce ilk kez kullanılmıştır. Roma, Mısır ve Yunan uygarlıkları tarafından kullanılmıştır. O zamanlar havuzlar sadece, kralların ve kral gibi yaşayanların eğlence aracı olarak bilinmektedir. Soylular tarafından kullanılan havuzlara, halk ise uzaktan bakmakla yetinmiştir. Yüzme havuzları da diğer her şey gibi, zaman içinde popülerlik kazanmıştır. İngiltere’de 1837 yılında inşa edilen havuz ile Avrupa’da yaygınlaşmıştır. Asıl popülerlik seviyesine ise tabii ki olimpiyatlardan sonra ulaşmıştır. Yarışlardan sonra, dünya çapında yüzme havuzları inşatları yapılmıştır.

Yüzme Ne Zaman İcat Edildi?

Yüzme işlemi ve tekniği; suyun yüzeyinde ve içinde hareket etmeyi ve bir yöne doğru ilerlemeyi sağlayan, hareketlerin bütününden oluşmaktadır. Bir çeşit su sporu denilmektedir. İnsanoğlunun ve diğer canlıların doğum formuna baktığımızda da, aslında anne karnında su içinde yüzer vaziyette olduğumuzu söyleyebiliriz. Yüzmek, dünya genelinde günümüzde yaygın olan, zevkli bir su sporudur.Ayrıca insanoğlunun en eski sportif faaliyetlerinden biridir. Yüzmeyi insanlar, tarih boyunca kendilerini sulardan korumak için öğrenmeleri gerekmiştir. Günümüzde ise tabii ki zevk ve spor amaçlı yapılmaktadır.

Yüzme havuzu nasıl ve ne zaman icat edildi, yüzme havuzların tarihi eskiye dayansa da dünya genelinde yayılması uzun sürmüştür. Günümüzdeki modern yüzme şekli ise, ilk olarak İngiltere’de başlamıştır. Yüzme havuzu ilk kez İngiltere’de kullanılmaya başlanmıştır. 1828 senesinde Liverpool’da açılmış ve çeşitli yarışlar düzenlenmiştir. Ayrıca yüzme sporu da bugünkü modern hâline gelmiştir.Yurdumuzda ise nerdeyse ülkenin yarısı denizler ile çevrili olsa da, yüzmeyi bilmeyen çoğunluktadır. Bu da tabii ki yerleşim yerleri ve sosyo-ekonomik seviyeler ile alakalı bir durumdur. Modern bir şekilde yüzme ise 1960 yılında Türkiye’de uygulanmıştır. Tabii daha önceki dönemlerde de yüzme sporunu gerçekleştirenler bulunmaktadır. İlerleyen dönemlerde ise çeşitli yüzme ihtisas kulüpleri kurulmuşve yüzme sporu, Türkiye Yüzme Federasyonu kontrolünde faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir