Zaman Nasıl ve Ne Zaman İcat Edildi?

Zaman nasıl ve ne zaman icat edildi? Zaman aslında icat edilmedi. Zaman dünya ilk varolduğu andan beri vardı. Ve o dakikadan günümüze değin de her zaman insanların hayatına yön verdi ve birer parçası oldu. Bazı insanlar için hayatlarını düzenlemesine yardımcı olan bir boyut olarak kabul edilir zaman… Ancak zaman kavramını pek çok açıdan düşünebilmek mümkündür. En basitlerinden bir tanesi ise zamanın geçmiş, gelecek ve şimdiki zaman şeklinde üç boyutta düşünülmesidir.

Sürekli olarak değişen bu üç tecrübe biçimi, zaman kavramı açısından aslında geçiş özelliğine bağlı şekilde değişir ve gelişir. Örneğin şu dakika bu yazıdaki bu paragrafı okumaktasınız ama bir önceki paragrafı geçmiş bir anda okumuş oldunuz ve o geçti artık. Yazının devamını ise gelecek olan anlarda okuyacaksınız. Bu olayları birbirinden ayıran ise sadece saniyelerde ve belki dakikalarda gizlidir, o kadar. Bununla beraber geçmiş kavramı, saat, gün, hafta, ay ve yıl olarak birbirinden ayrılabilir. Bunların tamamı zamanın geçişini izleyip takip edebilmemize yardımcı olmak amacıyla belirlenmiş zaman ölçü birimleridir.  

Zaman Kavramı

Zaman nasıl icat edildi? Zaman kavramı ile ilgili hayatımıza dair nelerden bahsedebiliriz? Zaman ölçüsü, aslında kendiliğinden var olan bir şeydir. Ancak biz, zamanı belli ölçütlere göre sonradan ayırmışızdır. Bununla beraber zaman, aslında hayatlarımızı daha iyi şekillendirebilmemizi, daha net anlayabilmemizi ve yönlendirebilmemizi sağlamak amacıyla büyük bir role sahiptir. İşte bu zaman kavramını, daha iyi anlayabilmemiz ve anlamlandırabilmemiz için insanlar uzun süre önce zaman açısından bazı ölçüm standartları belirlemişlerdir.

Dünya’nın Güneş etrafında dönüşü ve kendi ekseni etrafında dönüşü, bize en temel olan iki zaman kavramı ölçütünü vermektedir. Dünya’nın kendi ekseni etrafından dönüşü için geçen zamana bir gün (24 saat) ismi verilmiştir. Dünya’nın Güneş etrafında bir defa dönmesi açısından geçen zamana ise bir sene (365 gün) ismi verilmiştir. Bu birimler gittikçe daha da küçük bazı ölçü birimlerine de ayrılmıştır. Yıllar, ay ile haftalara, haftalar gün ve saatlere, saatler ise dakika ve saniyelere ayrılır. Çevremiz ise bu kategorileri dahi etkileyebilir. Örneğin; bir ay, Ay’ın döngüleri üzerinden gelişmiştir. Bu çeşitli birimler, geçmişi, geleceği ve şimdiki zamanla ilgili olan anları takip edebilmemizi sağlar.

Zaman İçin Saatin İcat Edilmesi

Zaman için saatin icat edilmesi şart bir gereksinimdi. Saatin icat edilmesi ile ilgili bu akıştaki yeri saptamak için önce 15.yüzyıla kadar yol almak gerekiyor. 17.yüzyıla gelinceye kadar ceplere giremeyen saat tipleri, yaylı sistemlerle hazırlanmaktaydı. 1657 senesinde saatlere balans yayları eklenmesi sonucunda yepyeni de bir dönem başlatılmış oldu. Saatlerdeki yanlışların büyük oranda azalmış olmasını sağlayan bu gelişmenin ardından da saatlere yelkovanların eklenmesi sonucunda saatlerin yapıları, bugün bildiğimiz şekillerine oldukça yaklaştı.

1695 senesi itibari ile Thomas Tompion adındaki bir şahıs tarafından silindirik olan eşafmanın icat edilmesinin hemen sonrasında Robert Hooke’un saat üretebilmek adına hazırlamış olduğu makine ile beraber hızlı şekilde üretimler de mümkün olmaya başladı. Cep saatleri bu sayede çok fazla ve sık kullanılır şekle geldi. Fakat öte yandan da kol saatinin yaşantımıza ilk girmesi de oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Robert Dudley adındaki bir şahıs tarafından İngiltere Kraliçesi olan I.Elizabeth’e armağan edilmiş olan saat, daha çok da bir takı saat gibi olsa bile kol saatlerinin bir annesi şeklinde kabul edilir. Böylece saatler, zaman kavramının göstergesi olarak hayatımızda yer almaya başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir